sauna sucha

Stanowi połączenie kąpieli w suchym gorącym powietrzu w kabinie sauny oraz zimnej kąpieli powietrznej i zimnego zabiegu wodoleczniczego.

Jest to kąpiel zmiennocieplna, wykonywana na zmianę w środowisku powietrznym i wodnym. Zadaniem kąpieli w saunie jest przegrzanie ciała i spowodowanie intensywnego wydzielania potu.

Historia

Początki sauny sięgają epoki kamiennej. W rozkwicie greckiej kultury antycznej nastąpił rozdział kąpieli na suche oraz wilgotne. W rzymskich termach stosowano kąpiele z gorącym suchym powietrzem (lakonicum) oraz kąpiele parowe (sudatorium).

Charakterystyczne dla sauny zabiegi zmiennocieplne od dawna stosuje się w Finlandii. Stąd też mówi się o saunie fińskiej. Obecnie odróżnia się kąpiel w suchym gorącym powietrzu- sauna fińska, od kąpieli w wilgotnym powietrzu z silnym tworzeniem mgły, która cechuje ruską banię.

Kąpiel w saunie

Kąpiel w saunie zajmuje ogółem 2h. Przed wejściem na saunę powinno się odpocząć przez 15-30 min. Przed wejściem do kabiny należy dokładnie umyć ciało i osuszyć ręcznikiem oraz rozgrzać stopy cieplą kąpielą stóp w brodziku. Osoby korzystające po raz pierwszy z sauny mogą pozostawić mokre policzki, aby opóźnić wystąpienie pocenia.

Wewnątrz kabiny należy rozścielić suchy ręcznik na odpowiedniej ławie i przyjąć wygodna pozycję. W miarę przystosowania organizmu wybieramy ławę położoną coraz wyżej. Podczas pobytu w saunie powinno się zachowywać cicho i spokojnie

Absolutnie zabronione jest spożywanie alkoholu i palenie tytoniu!

Wody można się napić dopiero po 30 minutach od wyjścia z sauny i odpoczynku. W czasie zabiegu i w przerwach nie można pić, gdyż zakłóciłoby to proces oczyszczania komórek z odpadowych metabolitów.

Czas pobytu wewnątrz kabiny 8-12 minut.

Po wyjściu z kabiny następuje trwająca ok. 8-12 minut faza ochładzania organizmu. Przed skorzystaniem z zimnej kąpieli np. natrysku powinno się ochłodzić ciało spędzając chwilę na świeżym powietrzu. Faza ochładzania organizmu jest niezbędna i bez niej pobyt w saunie jest bez sensu a nawet może być szkodliwy!

Po ochłodzeniu organizmu i krótkim wypoczynku możę nastąpić kolejne wejście do kabiny. Osoby korzystające po raz pierwszy z tego zabiegu mogą wejść drugi raz do kabiny, natomiast osoby przyzwyczajone nawet do trzech razy. Zdecydowanie nie zaleca się więcej niż trzech wejść podczas jednego seansu.

Działanie ogólne sauny:

  • Zmiany w czynnościach autonomicznego układu nerwowego
  • Pobudzenie gruczołów dokrewnych
  • Stymulacja układu odpornościowego
  • Rozluźnia mięśnie oraz poprawia ruchomość stawów
  • Oczyszcza skórę
  • Przyspieszenie przemiany materii
  • Normalizuje ciśnienie krwi
  • Hartuje, zwiększa siły obronne
Regularne cotygodniowe kąpiele w saunie chronią przed infekcjami dróg oddechowych. Poprawiają ukrwienie skóry i błony śluzowej dróg oddechowych.

Pozostałe zajęcia